تبلیغات
امام مهدی (ع) - وقایع ظهور حضرت مهدی(عج)
تاریخ : سه شنبه 28 خرداد 1392 | 09:50 ق.ظ | نویسنده : محمد مختاری
قسمت پنجم

اما احادیث وارده دركتب شیعه ـ كه از رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ و ائمه طاهرین ـ علیهم السّلام ـ روایت شده است ـ تماماًُ به اقتداء حضرت عیسی بن مریم ـ علیه السّلام ـ به حضرت ولی‌عصر ارواحناه فداه ‌تصریح نموده‌اند. مبالغه نیست اگر بگوییم فرود آمدن حضرت عیسی مسیح از آسمان و اقتداء او به حضرت مهدی ـ علیه السّلام ـ نزد شیعه از امور قطعی بلكه از مشهورترین امور محسوب می‌شوند؛ تا جایی كه در كتاب عیون المعجزات[1]آمده كه:
« رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ ،خروج حضرت مهدی خاتم الائمّه را به ائمّه خبر دادند؛ آن كه زمین را ازعدل و داد پر می‌كند؛ آن گونه كه از ظلم و جور پر شده باشد و این كه حضرت عیسی ـ علیه السّلام ـ نزد او به هنگام خروج و ظهورش فرود آمده، پشت سر او نماز خواهد گزارد.»
سپس گوید:«‌این خبری است كه شیعه بر آن اتفاق نظر دارند وعلماء و غیر علماء و سنّیان و خاصّ و عام و پیران و كودكان، چرا كه این خبر بسیار مشهور است.»
دجّال
این اسم از كلمه دجل مشتق شده است، به معنای حق را به باطل آلودن و پوشاندن حق و خدعه و دروغ. دجّال صفت مردی است كه قبل از ظهور حضرت مهدی ـ علیه السّلام ـ خروج می‌كند. مراد از این كلمه ـ چنان كه برخی از معاصران پنداشته‌اندـ تمدن غربی و یا تمدن جدیدـ كه دلها را به خود می‌فریبد ـ نیست.
دجّال در روزهای قحطی و خشكسالی خروج می‌كند و جز افراد پست و رذل و كسانی كه از طبقات ناپاك و منحط‌اند ـ مانند زنان بدكاره و فرزندان نامشروع و یهود و غیر آنان ـ از وی تبعیت نمی‌كننداز احادیث این گونه استفاده می‌شود، كه دجّال مردی است یك چشم؛ اندكی شعبده بازی و سحر و چشم بندی می‌داند. بر همین اساس به كارهای سحرآمیز دست می‌زند كه در نظر مردم امور حقیقی به نظر می‌آیند. پس تعجّبی ندارد كه وی ابتداءً ادّعای پیغمبری و سپس ادّعای خدایی می‌نماید و گوید:«أَنَا رَبَّكُمُ الأعلی»
ما در گذشته درباره شلْمغانی و افراد نظیر او ـ از كسانی كه ادّعای حلول و ربوبیّت نمودندـ مقداری سخن گفتیم. بسیاری از احادیثی كه درباره دجال آمده قابل اعتماد نیستند؛ چرا كه از نظر متن مشوّش و مضطربند چه می‌دانیم ؟! شاید رموز و اشاراتی باشند كه در زمان ما غیر مفهومند و آینده از حقایق آنها پرده برخواهد داشت!
به هر حال... زندگانی این پلید در فلسطین تمام می‌شود، آن گاه كه حضرت مهدی ـ علیه السّلام ـ به عیسی بن مریم ـ علیه السّلام ـ فرمان می‌دهد و او دجال را كشته و بندگان و شهرها را از شرّ و فتنه او رهائی می‌بخشد.

[1] . نوشته حسین بن عبدالوهّاب، از دانشمندان قرن پنجم هجری.طبقه بندی: ظهور،

  • ندای معلم
  • بک لینک
  • ضایعات